Архива чланака
четвртак, 30. август 2007.
Predstavljanje Kostolačkog ugljenog basena na EfE07
Indikativno je da je L.A.21 iz Kostolca imala dobru saradnju sa bivšim savetom GMZ Kostolac, posebno po pitanju učestvovanja na EfE07, ali da se situacija promenila odmah po uspostavljanju novog saveta GMZ, čiji je predsednik inž. Vlada Vila; koji je ujedno i član Opštinskog veća Opštine Požarevac. Gospodin Vila je, kao član Opštinskog veća i član Saveta GMZ Kostolac, medju prvima upoznat sa našim namerama da predstavimo Kostolački ugljeni basen, kao i Opštinu Požarevac na EfE07, ali je podržao stav Opštinskog veća Opštine Požarevac da se ne prihvati ovaj projekat.
Vesna Mišić,
PR NVO “Lokalna Agenda 21 za Kostolac – Opština”
петак, 3. август 2007.
Novinar, šta je to?
Pozivajuci se na najnovije istraživanje Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i Stratedžik marketinga, po kome novinari imaju prilično loše mišljenje o sopstvenoj profesiji, «Danas» od 20. jula ove godine, na devetoj strani, objavljuje komentar „Novinari (ni)su krivi“. U njemu, izmedju ostalog, stoji: «Kao da novinari nisu ljudi, i kao da se od njih očekuje više, i u moralnom i u profesionalnom smislu, nego od „obicnih“ gradjana... Kad ste već prinudjeni da razmišljate o parama, onda morate, prvo, nastojati da se bavite temama koje će zanimati vašu publiku, i da se stalno pitate: „Šta će na ovo da kažu oglasivači“. A medju oglasivačima su i razni državni organi, kojima upravljaju gorepomenuti političari i firme koje vode gorepomenuti tajkuni».
Ako su oglasivači firme kao Elektroprivreda Srbije, onda će se desiti da imaju po stranu u svakom broju svih „vaznijih“ novina Braničevskog okruga («Reč naroda», «Glas proizvodjača» i «Braničevo Danas»), gde uporno plasiraju, na primer, da će se depopnija pepela i šljake za potrebe Termoelektrane „Kostolac B“ graditi u Površinskom kopu „Ćirikovac“. Ako pokušate da ukažete na činjenicu da je to neizvodljivo (bar kako trenutno stvari stoje), ne zato što je to nečije proizvoljno mišljenje, već zato što je to stav Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, o kome nema ni slova u pomenutim listovima, desiće vam se sledeće: prvo vas mesec i po dana ignorišu („Braničevo Danas“); zatim vas u prolazu (na promociji lista «Glas proizvodjača») obaveštavaju kako je vaš tekst predug, pa ga konačno, posle mesec i po dana, objavljuju bez ikakvih skraćenja, ali tek kada ste povukli glavnog urednika za rukav i „podigli prašinu“. U istom broju, dve strane posle našeg, tekst o EPS-u na, izbrojasmo, šest šlajfni. A već u sledecem «Braničevo Danas» od 27. jula 2007. god, ponovo navodna izgradnja pepelišta u Povrsinskom kopu „Ćirikovac“ (!?).
Podvlačimo da u dopisu Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije stoji: „Privremena rešenja kao sto je „Ćirikovac“ je neprihvatljivo, posto postoji već jedno privremeno rešenje na Srednjem kostolačkom ostrvu”.
Teško da se ovde radi o bavljenju temama interesantnim za publiku; ali se svakako radi o grubim neistinama koje odgovoraju vašim oglasivačima, gospodo iz «Danas»-a. Uostalom, objasnite nam, ko je to vaša čitalačka publika? I iz kojih ste to parametara saznali da „vašu publiku“ zanimaju laži? Kad se već pozivate na istraživanje NUNS-a i Stratedžik marketinga, ono je pismenima jasno pokazalo da „publika“ ne želi da čita laži. Najgore u ovome je, gospodo iz «Danas»-a, što vi sigurno niste nepismeni, što znači???
Još jednom vas pitamo: Za koga piše «Danas» (ni taj tekst nam niste objavili)? Odgovor, doduše, stoji u svakom od vaših brojeva petkom (kada izlazi «Braničevo). U broju od 13. jula, cela strana je posvećena promovisanju EPS-a, izmedju ostalog, promovisanju redizajniranog lista «Glas prozvođača», glasila Privrednog Drustva „Termoelektrane i Kopovi Kostolac“, kada je pokrenuta i inicijativa za osnivanje Sekcije novinara u privredi pri NUNS-u. Na samoj promociji, kojoj je prisustvovala i predsednica NUNS-a, bilo je takodje interesantnih vidjenja novinarske profesije. Tada smo mogli da čujemo od predstavnika osnivača novina (ako je verovati lično od Direktora) da očekuje veću kritičnost novinara kada je u pitanju njihov rad (PD „TE KO Kostolac“). A od glavnog i odgovornog urednika „Glas proizvodjača“ da su novinari koji pišu za fabričke listove uvek bili degradirani i nezaštićeni, pa je, da bi se dobro bavili svojom profesijom, potrebno da se udruže u posebnu sekciju pri NUNS-u. Sve u svemu, stekosmo utisak da je ovih pedeset godina kojima se hvale bilo samo zagrevanje; e sad bi mogli da se stvarno bave novinarstvom(?!).
Svakako da preveliki tekst može da bude razlog za neobjavljivanje. Izvrtanje činjenica, prećutkivanje činjenica ili lukavo predstavljanje stvari takvima da dovedu u zabludu, očigledno na našim prostorima (Braničevski okrug) nisu dovoljan razlog da se „tekst” ne objavi. A takvih je, bar po pitanju životne sredine, u šta smo upućeni, mnogo; skoro svi su takvi, jer se objavljuju u medijima koje finansiraju upravo najveći zagadjivač na ovim prostorima i opština koja uopšte nije zainteresovana (da radi svoj posao) i za rešavanje problema zagadjenosti, već samo za korišćenje para od naknade za zagađenje životne sredine propisan Zakonom.
E, pa sad, možemo da promenimo izgled novina, posebno ako ih finansira najveći zagadjivač u okrugu, pošto on ima i najviše para; da se udružujemo u sekcije ne bismo li se osećali sigurnije, da se pravdamo čuvanjem egzistencije i zadovoljavanjem „naše” publike (i naših oglasivača); ali na kraju je jedino bitno tih nekoliko redova, izgovorenih rečenica, slika, kojima prenosimo drugim ljudima istinu ili laž, a trebalo bi da prenosimo samo istinu, jer je to posao novinara. Stvari su vrlo jednostavne. Od lekara očekujete da vas leči, od učitelja da vas nauči, od novinara (samo) da bude novinar. Kao u onoj poznatoj medijskoj krilatici:
„Ili jesi – ili nisi”.
Vesna Mišić,
NVO „Lokalna Agenda 21 za Kostolac – OPŠTINA”
среда, 1. август 2007.
Kako službenici Vlade Republike Srbije poštuju procedure
U Skupštini opštine Požarevac dana 19. jula ove godine zakazane su dve javne prezentacije i javne rasprave o proceni uticaja na životnu sredinu. Naime, radi se o Projektima skladištenja sekundarnih sirovina, jednog na Površinskom kopu „Ćirikovac”, u neposrednoj blizini sela Klenovnika, pored glavne saobraćajnice Kostolac–Požarevac; drugi je takođe na prostoru EPS-ove kompanije, u okviru Površinskog kopa „Drmno” i Termoelektrane „Kostolac B”, blizu sela Kostolca i reke Mlave.
Nosilac projekata je „Autotransport” d.o.o. Kostolac, bivši ZEPS-ov OOUR za transportne usluge, održavanje i opravku motornih vozila.
Studiju je obradila Samostalna radnja „Geotehnika“ iz Požarevca, vlasnice Tamare Simić. Međutim, prezentacije su odložene zbog nedolaska obradivača studije: Nenada Simića, dipl. inž. geol. i dr Dušana Jovanovica dipl. inž. maš. Na prezentaciju su došli, ispred nosioca projekata Andelka Arambašić i Jasna Ðokić, predstavnici Opštinske uprave i Zavoda za javno zdravlje Požarevac, te pet članova Tehničke komisije za procenu uticaja objekata na životnu sredinu Opštine Požarevac: Milutin Milenković, dipl inž. geol, Mirjana Lekić, dip. mikro-biolog, Vesna Veljković, dipl. inž. šum, dr Zorica Rogožarski lekar i Ljubiša Malezanović, dipl. inž.
Od „javnosti, zainteresovanih organa i organizacija“, pozvanih na prezentaciju, bili su NVO “Lokalna Agenda 21 za Kostolac – OPŠTINA“ i novinarka Vesna Mišić.
Odnos odgovornih prema pitanjima životne sredine je, po našem mišljenju, često vrlo loš, tu mislimo prvenstveno na preduzeća, pa na medije, a u nekim slučajevima i na državne organe. Za to dobijamo potvrdu od mnogih relevantnih organizacija koje se profesionalno bave istraživanjima ovih i sličnih pitanja, ali nam je mnogo teško, gotovo nemoguće da na to ukažemo, zato što kod medija, koje delom finansiraju upravo preduzeća zagađivači, nailazimo na zid kada su u pitanju naši članci. Ni jedna studija uticaja vezana za prostor Površinskog kopa „Ćirikovac“, na primer, nije prošla bez grubih propusta, a o tome nije obaveštavao niko izuzev nas.
1. Studija o proceni uticaja na životnu sredinu nastavka eksploatacije uglja (lignita) na eksploatacionom polju „Ćirikovac“ bila je izložena na uvid građanima 10 dana, umesto 20, koliko je zakonom predviđeno, te je na intervenciju NVO „L, A. 21 za Kostolac – OPŠTINA“, Uprava za zaštitu životne sredine zakazala novi termin za przentaciju studije i produžila rok na uvid građanima za novih 20 dana.
2. Studija koja se tiče rekonstrukcije sistema za prikupljanje, pripremu i transport pepela i šljake Termoelektrane „Kostolac B“ podeljena je na dva dela i obrađen deo u kome nije obuhvaćena nova lokacija deponije u PK „Ćirikovac“ (!) da bi se izbegla konfrontacija se gradanima, uz niz drugih velikih propusta, te se posle rasprave u kojoj su aktivno učestvovali meštani sela Klenovnika i NVO „L. A. 21“ iz Kostolca, procedura vratila na početak. Da li je na početku (?) jer po pisanjima listova iz Braničevskog okruga, čak i renomiranog lista "Danas" u odeljku “Braničevo” u jučerašnjem broju (27. jula 07. god.) ponovo se iznosi da pepelište samo što nije počelo da se gradi u Površinskom kopu „Ćirikovac“!
3. I, najnoviji slučaj kod zakazane prezentacije Studija čiji je nosilac projekata „Autotransport” d.o.o. Kostolac, koji želi da skladište za otpad izgradi u Površinski kop „Ćirikovac“, nisu održane jer je, zaboga, obrađivač prezentacije „morao” da doveze ćerku s mora, ne našavši za shodno da bar obavesti o odlaganju. O tome nas je obavestio službenik Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije Ljubomir Malezanović, pun razumevanja za izostanak!
O naknadnim terminima prezentacija bićemo, rečeno nam je, blagovremeno obavešteni. Eto prilike da se ipak pojavi još neka NVO, a ima ih koje su dobile novac iz opštinskog budžeta zbog svojih ekoloških aktivnosti, a i još koji novinar. Ostaje dilema, ko je odgovoran da se procedure određene zakonima ispoštuju, ako ne ministarstva i njihovi organi?
Vesna Mišić, autor i voditelj radio emisije «Ekolobi»
уторак, 10. јул 2007.
Novinar, šta je to?
U petak, 6. jula ove godine, u Kostolcu je predstavljen novinarima Braničevskog okruga redizajnirani list «Glas prozvođača», glasilo Privrednog društva «Termoelektrane i kopovi Kostolac». O novom izgledu lista govorili su direktor Dragan Zivković, glavni i odgovorni urednik Miloš Janjetović i tehnicki urednik Predrag Životić. Gosti su bili Dragan Janjić, pomoćnik ministra kulture za informisanje, i Nadežda Gaće, predsednica NUNS-a, dok, po našim saznanjima (NVO “Lokalna Agenda 21 za Kostolac - OPSTINA”), Jelica Jovanović, v.d. direktor Agencije «Beta», koja je najavljivana, nije prisustvovala promociji. Tema konferencije za novinare bilo je i pokretenje inicijative za osnivanje Sekcije novinara u privredi pri Nezavisnom udruženju novinara Srbije.
Ovo se zove vest. Osnovna jedinica novinarstva. Pa ni nju neki od prisutnih novinara nisu znali da napišu, jer su jednostavno prepisali najavu za dogadjaj, te je ispalo da mu je prisustvovala i g-dja Jovanović. Doduše, možda mi grešimo. Mada smo i mi prisustvovali. Ovoga puta su bar bili prisutni i novinari medija na kojima se pojavila vest o održanoj promociji, za razliku od, recimo, svih prezentacija studija o uticaju na zivotnu sredinu u Branicevskom okrugu kojima su prisustvovali, i učestvovali, naši članovi, i o tome obavestavali javnost, pa posle nalazili svoja saopštenja prepisana, prepravljena u navodni razgovor, itd. Tako se desilo, recimo, da u dodatku lista “Danas” (Branicevo) naše saopstenje bude objavljeno kao razgovor, stavljanjem crtica za upravni govor, i potpisano inicijalima novinara tog lista. Ali se taj navodni razgovor upravo zavrsava tamo gde mi obaveštavamo javnost o neprisustvu drugih novinara. Tako u “Branicevu” stoji: “Prisustvovala je nacelnica Republicke ekološke inspekcije Gorica Čurčić i predstavnik Regionalne privredne komore Požarevac, ali ni jedan privrednik”, a istina je da smo mi “rekli”: “Prisustvovala je nacelnica Republičke ekološke inspekcije Gorica Čurčić i predstavnik Regionalne privredne komore Požarevac, ali ni jedan privrednik, a od medija jedino novinar “Glasa proizvodjača” i autor radio emisije “Ekolobi” koja se emituje na Radiju “M””.
Svakako da preveliki tekst moze da bude razlog za neobjavljivanje. Izvrtanje činjenica, prećutkivanje činjenica ili lukavo predstavljanje stvari takvima da dovedu u zabludu, ocigledno na našim prostorima (Branicevskog regiona) nisu dovoljan razlog da se “tekst” ne objavi. A takvih je, bar po pitanju životne sredine, u sta smo upućeni, mnogo; skoro svi su takvi, jer se objavljuju u medijima koje finansiraju upravo najveći zagadjivač na ovim prostorima i opstina koja uopšte nije zainteresovana za resavanje problema zagadjenosti, već samo za koriscenje para koje dobija da bi te probleme rešila.
E, pa sad, mozemo da promenimo izgled novina, posebno ako ih finansira najveci zagadjivac u okrugu, posto on ima i najvise para; da se udružujemo u sekcije ne bismo li se osećali sigurnije, da se pravdamo čuvanjem egzistencije; ali na kraju je jedino bitno tih nekoliko redova, izgovorenih recenica, slika, kojima prenosimo drugim ljudima istinu ili laz, a trebalo bi da prenosimo samo istinu, jer je to posao novinara. Nema opravdanja za novinara ako neke stvari ne uradi ili uradi pogresno iz neznanja, straha ili nepostenja. Kao u onoj poznatoj medijskoj krilatici:
“Ili jesi – ili nisi”.
Vesna Misic,
NVO “Lokalna Agenda 21 za Kostolac – OPSTINA”
Koga štiti "Danas"
Šestog jula ove godine izašao je novi broj lista «Danas» sa podlistkom «Branicevo» u kome nije objavljena nasa reakcija (NVO «Lokalna Agenda 21 za Kostolac – OPSTINA» i Vesne Misic) na tekst u istom listu od 8. juna ove godine, «Projekat od 25 miliona evra», sa podnaslovom «Zavrsna faza modernizacije sistema otpepeljavanja u Termoelektrani Kostolac B», sto cini cetvrti broj podlistka «Branicevo» od tada. Sam clanak, potpisan sa C. Radojcic, se, mozda bez ikakvih intervencija, «vrti» po novinama «Rec naroda» i «Glas proizvodjaca» jos od prosle godine, uporno stvarajuci sliku da je gradnja sistema otpepeljavanja u TE KO B gotova stvar, sa, cinicno, isticanjem koliko je to bitno za zastitu zivotne sredine u okruzenju.
Projekat nije prosao studiju o proceni uticaja na zivotnu sredinu, jer je Ministarstvo nauke i zastite zivotne sredine Republike Srbije (Uprava za zastitu zivotne sredine) imalo niz primedbi po kojima je trebalo postupiti u roku od 60 dana (sto znaci do 4. juna). NVO «Lokalna Agenda 21 za Kostolac – OPSTINA» obavestena o ovome od samog ministarstva, sto je regularna procedura, kao sto je obavesten i, istim dokumentom, sam nosilac projekta, PD “TE-KO Kostolac”. Da li je privredno drustvo postupilo po primedbama, ne znamo, jer to nije vest za doticnog novinara. Ali znamo da je nemoguca nova deponija na prostoru Povrsinskog kopa Cirikovac, zato sto, citiramo iz dopisa Ministarstva nauke i zastite zivotne sredine Republike Srbije od 4. aprila ove godine: “Privremena resenja kao sto je Cirikovac je neprihvatljivo, posto postoji vec jedno privremeno resenja na Srednje kostolackom ostrvu”. U spornom tekstu, objavljenom u “Branicevu” tri meseca posle primedbi ministarstva, i mesec dana po isteku roka za postupanje po primedbama, stoji da ce se deponija graditi u prostoru kopa Cirikovac.
Duzina naseg teksta moze da bude razlog za neobjavljivanje; niste, gospodo iz “Danas”-a ni morali da objavljujete nase tekstove, mogli ste da sami napisete tekst u kome cete objasniti nama, Klenovnicanima i svima koje to i te kako zanima, da li je TE KO Kostolac uradio sve sto mu je bilo nalozeno da uradi i da li, eventualno, ima novih cinjenica po pitanju sporne lokacije buduce deponije. Na to vas obavezuje Kodeks novinara Srbije, ciji ste clanovi, u kome lepo pise: “Novinar ne sme slepo da veruje izvoru informacija. Novinar mora da vodi računa o tome da izvori informacija cesto slede svoje interese ili interese drustvenih grupa kojima pripadaju i prilagodjavaju svoje iskaze tim interesima. Precutkivanje cinjenica koje mogu bitno da uticu na stav javnosti o nekom dogadjaju jednako je njihovom namernom iskrivljivanju ili iznosenju lazi”.
Za manipulacije su dovoljne tri novinarske slajfne. Za demontiranje istih je uglavnom potrebno vise (mesta).
Vesna Misic, autor i voditelj radio emisije
“Ekolobi”
петак, 6. април 2007.
QVO VADIS - Zdravstvo Kostolac
Nalazimo se pred sveobuhvatnom reorganizacijom zdravstva, gde će kostolačka zdravstvena služba pretrpeti takve promene da će dosadašnji nivo zdravstvenih usluga biti spušteni za čitave nivoe niže. Izvesni nagoveštaji i mogući scenariji reorganizacije zdravstva na nivou opštine dovesće do daljeg ,,sakaćenja,, Kostolca kao grada i Kostolčana kao gradjana.
Šta će i kako će biti , za sada, ,,znaju,, samo izvesne osobe, tako da se ono malo informacija koje stižu do nas svode na moguće pretpostavke koje treba koliko sutra pretoćiti u realizaciju svršenog čina. Kako će to novo Ministarstvo zdravlja resiti, ostaje da se vidi kada se bude formirala Vlada, ali trenutno, po vazećim propisima, zdravsvene usluge po Domovima zdravlja prepuštena je reorganizaciji lokalnih samouprava – opštinama. Kostolačko iskustvo kada je u pitanju opština Požarevac više je nego poznato, više je nego negativno, čak bolno! Zato smo upozoravali , opominjali, da Kostolac kao grad kasni i kaska sa akcijom oko realizacije povraćaja statusa opštine. Ali, nikad nije kasno ako postoji iskrena želja i efikasno organizovanje na nivou grada.
Da li su postojale nekakve konsultacije sa odredjenim politicko-privrednim strukturama u Kostolcu, nama nije poznato. Ako jesu zasto se javnosti ne prezentuju zaključci a ako nisu gde je tu poštovanje gradjana, korisnika usluga i drugih relevantnih činioca u gradu pre bilo kakve realizacije novog ,,re-organizovanja“ zdravstvenih usluga na nivou postojeće opštine. Da li je to na delu politika svrsenog čina, ili ,,gola,, majorizacija ,,starijeg brata,, videće se ili se vec to zna!
Kostolačko zdravstvo preživljava i opstaje pre svega angazovanjem Zaposlenih, njihovom odanošću profesiji i Kostolcu. Ali, i ljudske mogućnosti su ograničene, pre svega zbog loše opremljenosti, nebrige matične kuće - od 1985. g. Dom zdravlja Požarevac. Sigurno da ima i subjektivnih propusta, ali podredjeni status, nemastina i drugi slicni problemi, doveli su nas u bezizglednu situaciju.
Mi, iz Agende osećamo da je preko potrebno pomoći, pre svega sami sebi, zbiti redove na nivou grada, jer ,,naše zdravstvo,, nama pruža usluge i brine o zdravlju nas i nasih porodica. Kostolac ne sme dozvoliti da bude gurnut izvan margina zbivanja (već smo sada na samim marginama), da nam se amputira i duh i telo, jer sta smo onda mi!!! Dosadašnja pravila igre i ponašanja pretvorila su nas u pokretne karikature, za koje su važni sitnosopstvenički interesi po principu ,, samo mene ne diraj,,. Sada je trenutak da se pokaže svesnost i samobitnost i iskreno odradi prava stvar za svoju decu, stare i bolesne, za svoj grad, svoju-našu budućnost. Vrema za delovanje je doslo! Hajde da ne propustimo ovu mogucnost-mozda neće biti druge!
Na sceni je centralizacija zdravstvenih službi i usluga na nivou grada Pozarevca. Nama ostaje minimum minimuma – gubimo pojedine specijalističke službe /već smo izgubili ginekologa i radiologa, pa onda internista, a šta će biti sa Medicinom rada za sada se ,,kao,, ne zna ali će pretrpeti značajne promene – dezorganizacija, kao i najverovatnije i preventivni deo Medicine rada, ograničenje usluga /jer objektivno neće postojati adekvatni uslovi/, i druge slične drastične promene. Dakle imaćemo samo najosnovnije, a za sve ostalo izvolite u Požarevac!
Kakvo je iskustvo sa stomatološkom službom već smo videli – OPŠTE NEZADOVOLJSTVO, kako pacijenata tako i zaposlenih. Znate, oni odgovorni će se kriti iza zakona i zakon će biti jedini i isključivi krivac. Odsustvo dobre volje, znanja i umeća, nema veze sa organizatorima, jer ,, zaboga takav je zakon,,.
Zasto smo naglasili,posebno,najverovatnije i preventivni deo medicine rada.To je funkcionalni deo jedinstvene službe medicine rada koja je svoje usluge pružala ne samo radnicima već kompletnom građanstvu! Od osnivanja pa na dalje taj funkcionalni deo ima preventivnu ulogu-u početku sistematski pregledi zaposlenih, danas-kontrolno-periodični pregledi i to pre svega radnika ugroženim radnim mestima ili sa određenim specifičnostima.Tu se obavljaju u početku-prvi pregledi (lekarskih uverenja za posao) ,kao i druga uverenja, a jedna od posebnosti je pregled ,,osmaka,, tj. za upis učenika u srednje škole,pogotovo ona koja sadrže proizvodna zanimanja.Krajnje profesionalno i odgovorno izvrši se pravilno usmeravanje zavisno od zdravstvenog stanja pregledanih učenika.To je od izuzetnog značaja za kasnije,prilikom zapošljavanja.
Od 1985. kontrolno-periodični pregledi obavljani su zajedno sa medicinom rada Požarevac kojoj, posle integracije, po vertikali organizacije i pripadamo. Prosečna suma koja se uplati na račun Z.C. ,,Požarevac,, je, recimo 2 000 000 din. Za 22 godine našoj medicini rada nije kupljen nijedan aparat,pa čak i neka osnovnasredstva za rad-oscilometar, otoskop, osnovni hirurški instrumenti za previjanje i obradu rana itd. Ono što se imalo održava se pre svega zahvaljujući znanju i angažovanju zaposlenih,ali dosta toga je i rashodovano. Ono što je takođe karakteristično je da smo i kadrovski oslabljeni i desetkovani. Samo,ukratko da podsetimo i to jednim sitnim delom, šta je sve u Integracionom ugovboru sadržano
- Dom zdravlja Požarevac se obavezuje na unapređenje službe u Kostolcu i to kako kadrovski tako i tehnički.
Šta je ostvareno -odlazak stručnjaka, tehničko zaostajanje, propadanje.
- Nema premeštanja radnika na drugo radno mesto van Kostolca bez saglasnosti dotičnog radnika.
Šta je realnost – pokušaj da se zloupotrebom moći funkcije ostvare premeštanja kao znak svojevrsne kazne.
- Smanjenje usluga i kadrova zbog tehničkog zaostajanja, raznovrsnost usluga, obuka kadra.
- Dolaženje specijalista – šta je ostvareno :
- dermatolog – u samom početku,
- neuropsihijatar – vrlo retko,
- oftalmolog – povremeno.
Šta je realnost: naši kadrovi koji su specijalizirali psihijstriju i neurologiju su u Požarevcu, kao i specijalista medicine rada.
- Opremljenost: već rečeno – ništa nije ostvareno od obećanog – ništa kupljeno.
Nezadovoljstvo i nesigurnost zaposlenih koji rade pod jednom specifičnom psihičkom presijom i neizvesnošću. TO JE NAŠA REALNOST.
Ukratko, ovo su samo neke crtice iz ,, obećanog ugovora,,.
Što se tiče saradnje i brige osnivača medicine rada Kostolac , nekadašnji Kombinat danas Privredno preduzeće – EPS-a, svedena je samo na zadovoljavajuću saradnju sa službama zaštite na radu. Tu saradnju treba proširiti, efikasnije osmisliti i podići na viši nivo, a sve u cilju prevencije nastanka invaliditeta radnika, težih povreda i uopšte povreda, hroničnih oboljenja, dužeg odsustvovanja sa posla (bolovanja), saradnja na poboljšanju uslova rada i slično.
Тu preventivnu službu treba modernizovati, adekvatno opremiti i ona bi brinula o celokupnoj populaciji. Na tom spisku bi bili i radnici i građani i deca i mladi i spotristi... To je budućnost koja je ustvari realnost. Specifičnost Medicine rada ogleda se u njenoj širini delovanja i brizi o zdravlju radno-sposobnog stanovništva koje stvara ekonomski i svaki drugi prosperitet društva i države kao celine.
Mi smo spremni za jedan sveobuhvatni preventivni rad koji bi vrlo brzo opravdao ulozena materijalna sredstva i svakako doprineo uspešnijem dijagnostikovanju , lečenju i prevenciji nastanka pojedinih obolenja. Reorganizacija ne znači i ne sme da znači ukidanje sluzbi , proglašavanje tehnološkog viška , (a još manje tom kategorijom pretiti zaposlenima), već pravilnu i efikasnu organizovanost službi.
Postojeće službe u Kostolcu treba svakako održati, modernizovati opremom i efikasnom organizovanošću. Briga o deci, starima, porodici mora biti i preventivna i kurativna i naravno uspešna. Treba patronažnu službu, kao nosioca preventivnog rada, i čvrste spone između pacijenta i izabranog lekara , podići na viši nivo kako kadrovski tako i efikasnijom i potpunom organizovanošću i opremljenošću.
Zatim, oformiti modernu, efikasnu i u pravom smislu reči –HITNU POMOĆ-
Kao prvo ovakav gigant kakav je EPS-privredno preduzeće, zbog mogućih akcidenata, havarija, mora imati longističku i podršku i zaštitu. Takođe i Kostolac kao grad zaslužuje da ima takvu službu. Postojeću službu kućnog lečenja podići na viši nivo kako bi u potpunosti odgovorila svrsi postojanja.
Mnogo toga je propušteno i zapušteno proteklih godina, zato ovi redovi možda izgledaju kao lepe želje, ali to je realnost od koje, ako se odustane, ostaje VELIKA SRAMOTA ZA SVE NAS KOJI SE KUNEMO U BOLJE SUTRA ZA BUDUĆE GENERACIJE, U NAŠ KOSTOLAC, U OPŠTINU. Pogubno je dozvoliti svođenje zdravstvene zaštite i usluga na niži nivo , a na račun svega rečenog praviti megalomanski gradski centar u Požarevcu.
Kostolčani zaslužuju i imaju pravo na svoju zdravstvenu službu, svoj Dom zdravlja, oko koga bi se / u početku / svi okupili radi savremenije organizovanosti i efikasnijeg i kvalitetnijeg rada tj pružanja usluga.
Budimo odlučni i dovoljno pametni i hrabri i preduzmimo sudbinu u svoje ruke. Stara izreka kaže: ,, IĆI ZAJEDNO JE POČETAK;
OSTATI ZAJEDNO JE PROGRES;
RADITI ZAJEDNO JE USPEH! ,,
P. S. U međuvremenu ostali smo i bez radiologa-rendgenologa – otišla u bolnicu Požarevac!
Autor teksta
Siniša Radinović
Generalni Sekretar
NVO "Lokalna Agenda 21 za Kostolac-OPŠTINA"